Get Adobe Flash player

Archive for the ‘Sprint’ Category

Junior World & Nottingham Sprint Regatta Results- August & September 2018

 

Congratulations to Rebbi Simon who took a bronze medal in the Women’s Under 23 K1 500m at the Junior World Championship in Pitesti (Rumania) in August 2017, a fantastic end to the season.

Rebbi Simon K1 Race 

 

The Sprint September Regatta at Nottingham saw a small team race, where the majority performed brilliantly & a number of our paddlers were promoted.

September team

S.Gunn –promotion                          G. McMullen–promotion

R.Smith –promotion                         M.Aspell

Z.Benstead                                          B.English-promotion

Z.Tarver-promotion                          A.Cox-promotion

L.Ferri

Nottingham Sprint Results 

 

Elmbridge Sprint Results 2017

Elmbridge Sprints
200m K1 Races   RESULTS Start 15:00
Race No Boat No Name Sex Club Finish position
Race 1 102 George Durden m Elm 1
103 Luke Bowyer m Elm 3
402 Joe Gannon m Elm 4
303 Tim Lodge m Wey 2
Race 2 301 Ryan Smith m Elm 1
302 Zak Benstead m Elm 2
403 Robert Gannon m Elm 3
Race 3 404 Ethan Wilkinson m Wey 2
406 Perry Lewis m Wey 1
408 Sophie Thompson f Wey 3
Race 4 704 Henry Young m Wey dns
405 Ptolemy Morris m Wey 1
508 Tate Hawkins m Wey 2
707 Luke Phillips m Ric 3
Race 5 401 Zac Tarver m Elm 1
504 Amber Cox f Elm 2
601 Charlie Boyle m Ric 4
906 Sam Swan m Wey 3
Race 6 501 Ellen Slack F Roy dns
506 Luca Ferri m Elm 1
502 Bea Clark f Roy 3
603 Max Henderson m Ric 2
Race 7 503 Jack Carter m Roy 4
505 Brooke English f Elm 3
808 Becky Pemble f Ads 5
702 James Dereham m Elm 1
606 Abi Burnham f Wey 2
Race 8 801 Harry Lear m Roy 2
507 Natasha Jones f Wey 4
604 Rowan Bowers m Elm 1
605 Zoe Brattisani f Wey 5
701 Ruby Benstead f Elm 3
Race 9 608 Edward Hubbard m Roy 3
703 Amelie Smith f Wey 2
907 Charlie Conroy m Wey 1
804 Ed Hill m Ric 4
Race 10 908 Heather Alexander f Ads 2
805 Martin Murdoch m Roy 3
607 Mike Foster m Ric 1
Race 11 807 Sam Bicknell m Wey 3
904 Daniel Price m Wey 1
802 Joshua Barzilai m Ric 4
705 Zara Bowers f Elm 2
Race 12 803 Maresa Rinner f Ric 1
706 Lizzie Poole f Elm 2
905 Isabella Jones f Wey 3
806 Erin Redjeb m Roy 4
Race 13 902 Eleanor Pullen f Roy 2
901 Aisling Hogen f Roy 3
1002 Kiki Webb f Wey 1
903 Bella Getley f Roy 4
Race 14 1001 Flynn Holt m Roy 2
1004 Patrick Allan m Wey 1
1005 Emily Bowles-Trow f Ads 3
1006 William Bowles-Trow m Ads 4

 

Elmbridge Sprints
500m K1 Race RESULTS Start 14:30
Boat No Name Sex Club Finish position
Race 1 102 George Durden m Elm 1
103 Luke Bowyer m Elm 2
Race 2 302 Zak Benstead m Elm 2
301 Ryan Smith m Elm 3
303 Tim Lodge m Wey 1
402 Joe Gannon m Elm 4
Race 3 406 Perry Lewis m Wey 1
408 Sophie Thompsonm f Wey 2
403 Robert Gannon m Elm 3
Race 4 401 Zav Tarver m Elm 1
504 Amber Cox f Elm 2
506 Luca Ferri m Elm 3
Race 5 501 Ellen Slack F Roy DNF
508 Tate Hawkins m Wey 1
405 Ptolemy Morris m Wey 2
Race 6 704 Henry Young m Wey 3
404 Ethan Wilkinson m Wey 1
707 Luke Phillips m Ric 2
Race 7 505 Brooke English f Elm 4
502 Bea Clark f Roy 2
606 Abi Burnham f Wey 1
702 James Dereham m Elm 3
Race 8 605 Zoe Brattisani f Wey DNF
507 Natasha Jones f Wey 2
503 Jack Carter m Roy 3
604 Rowan Bowers m Elm 1
Race 9 603 Max Henderson m Ric 1
801 Harry Lear m Roy 4
906 Sam Swan m Wey 2
601 Charlie Boyle m Ric 3
Race 10 701 Ruby Benstead f Elm 3
808 Becky Pemble f Ads 2
608 Edward Hubbard m Roy 1
703 Amelie Smith f Wey 4
Race 11 607 Mike Foster m Ric 2
908 Heather Alexander f Ads 4
706 Lizzie Poole f Elm 3
803 Maresa Rinner f Ric 1
Race 12 907 Charlie Conroy m Wey 1
705 Zara Bowers f Elm 2
807 Sam Bicknell m Wey 3
804 Ed Hill m Ric 4
Race 13 902 Eleanor Pullen f Roy 5
905 Isabella Jones f Wey 4
805 Martin Murdoch m Roy 2
904 Daniel Price m Wey 1
802 Joshua Barzilai m Ric 3
Race 14 806 Erin Redjeb m Roy 2
901 Aisling Hogen f Roy 3
903 Bella Getley f Roy 4
1002 Kiki Webb f Wey 1
Race 15 1004 Patrick Allan m Wey 1
1001 Flynn Holt m Roy 2
1005 Emily Bowles-Trow f Ads 3
1006 William Bowles-Trow m Ads 4

 

4K K1 (Div 1 to 6)
Boat No Name Sex Club Position time
301 Ryan Smith m Elm 1 18:09
302 Zak Benstead m Elm 2 18:37
406 Perry Lewis m Wey 3 18:56
404 Ethan Wilkinson m Wey 4 19:03
303 Tim Lodge m Wey 5 19:07
508 Tate Hawkins m Wey 6 20:26
401 Zac Tarver m Elm 7 20:31
506 Luca Ferri m Elm 8 20:33
Georgina McMullen f Elm 9 21:16
503 Jack Carter m Roy 10 22:01
606 Abi Burnham f Wey 11 22:19
608 Edward Hubbard m Roy 12 22:31
403 Robert Gannon m Elm 13 22:51
504 Amber Cox f Elm 14 22:52
505 Brooke English f Elm 15 22:54
4K K2 (Div 7 to 9)
Boat No Name Sex Club time
704 Henry Young / Amelie Smith m Wey 1 20:52
701 Ruby Benstead / Rowan Bowers f Elm 2 21:17
801 Harry Lear / Martin Murdoch m Roy 3 21:43
907 Charlie Conroy / Sam Swan m Wey 4 22:34
706 Lizzie Poole / Zara Bowers f Elm 5 22:36
904 Daniel Price / Isabella Jones m Wey 6 22:57
1003 Deliah Webb / Kiki Webb f Wey 7 29:34
Thank you all for coming!

 

 

Elmbridge Sprint Regatta 2017

Link to Sprint Regatta 

Aprils Sprint Racing News

Wey Kayak Sprint Regatta 1st April

Small group of junior paddlers raced at Wey Kayak Club link to full results

Nottingham April Regatta 8-9th April

Promotions- Ryan Smith to Boys B

Full Results

 

Well done to all those who took part & gained promotions or PB’s.

 

 

Elmbridge Sprint Regatta 2016 Results

Thank you to the many club members, coaches & parents who toiled away from early in the morning till late in the afternoon to make the Sprint Regatta a success. Although we experienced sun, hail, rain & at one point gusty winds, the paddlers all kept going with plenty of hot drinks, cakes & not forgetting the burgers to refuel them between races.

 

Links to the Results from the races

200m

500m

3K

Elmbridge Sprint Regatta Saturday 30th April 2016

Link to the details for the Sprint Regatta 

2015 IFC Canoe Sprint World Cup

The 2015 IFC Canoe Sprint World Cup took place last weekend, 29-31 May in Copenhagen. Our Elmbridge paddlers had some excellent results.

Louisa Sawers came 3rd in the senior women K1 1000m.

Lani Belcher finished 2nd in K1 5000m while Louisa got bronze medal.

Lani and Louisa were part of the K4 crew that finished in 6th place in the women K4 500m.

In K2 500m race, Lani with Angela Hannah came 7th followed by Rebeka Simon and Jessica Walker in 8th position.

Congratuilations to all of them.

Elmbridge Regatta 2015 Results

Here are the results from the Elmbridge LSE Regatta. Thank you to all the many paddlers for their patience on & off the water & hope you enjoyed the day. Lastly many thanks to all the parents, coaches & club members who helped make the day run smoothly.

IMG_0383

 

500m Time
No. Boat No Name Sex Club  Time
RACE 1
77 L16 ROSS MCMULLEN M ELM 1:54
4 401 HENRY DEVONALD M SWA 2:02
RACE 2
3 303 RENEE MYBURGH F ROY 2:11
2 302 GEMMA BROWN F ROY 2:12
5 402 MAIA WALLMAN F ROY 2:14
1 301 DAMON GRIMSEY M SOU 2:15
6 403 ROLPH OVERVLIET M ELM 2:15
RACE 3
17 509 SJOERD DINGERENK M ELM 2:16
10 502 JOE GANNON M ELM 2:17
11 503 ROB GANNON M ELM 2:22
9 501 CALLUM MCLEOD M ELM 2:24
7 404 STEFAN DUMS M RIC 2:24
RACE 4
14 506 ANDREW BARTON M ROY 2:25
21 604 CHRIS LUCAS M ADS 2:25
13 505 ZOE CLARK F ROY 2:28
15 507 JESS HANCHETT F ROY 2:28
18 601 TONY GRAYSON-NEWMAN M RIC 2:28
RACE 5
16 508 LOUIS HANCHETT M ROY 2:30
33 712 ROSS BRADLEY M ROY 2:30
12 504 DANIEL GRIMSEY M SOU 2:31
30 709 ZOE HURRELL F ADS 2:31
31 710 MANON KILVINGTON F ADS 2:33
RACE 6
74 L13 JAMES BEECHER M ELM 2:34
52 910 BETH TURNBULL F ADS 2:36
24 702 CARLOS LOPEZ M RIC 2:37
19 602 COSIMO HOFFMAN-MUZIO M RIC 2:38
23 701 MAX MEUHLER M RIC 2:38
RACE 7
25 703 EMILY POWELL F RIC 2:38
36 803 MELODY HILLS F RIC 2:39
28 706 SAM GUNN M ELM 2:39
37 805 AMBER COX F ELM 2:41
40 809 MOLLY CARTER F ROY 2:41
RACE 8
32 711 LAUREN AVERY F ROY 2:41
34 801 JOSHUA SCURR M RIC 2:41
20 603 ISABELLA BOWLES F RIC 2:41
75 L14 DANIEL M SOU 2:42
8 405 ARNIM DEXHEIW M RIC 2:43
RACE 9
22 605 SUZANNE SMITH F ROY 2:47
38 806 MARY MCLEOD F ELM 2:49
54 912 RORY STEWART M ADS 2:50
39 808 PETER SMART M VIK 2:51
35 802 MARLENE MEUHLER RIC 2:51
RACE 10
76 L15 JERRY CONWAY M SOU 2:51
43 901 JOJO GILL F RIC 2:52
53 911 IMOGEN CROCKFORD F ADS 2:52
29 707 BROOKE ENGLISH F ELM 2:53
41 810 ELLA SMITH F WEY 2:54
RACE 11
27 705 LUDY HILLS F RIC 2:54
61 919 BEA CLARK F ROY 2:55
42 811 DAWN RICHARDS F WEY 2:56
44 902 ANNABEL POWELL F RIC 2:59
59 917 PERRY LEWIS M WEY 3:00
RACE 12
64 L2 ZOE SCHESKE U12 RIC 3:04
26 704 NIC WINTER M RIC 3:05
55 913 ELLIS LIVINGSTON F ADS 3:07
62 920 DEBORAH MENDES F RIC 3:08
63 L1 FRANCIS HERWANGER U12 RIC 3:08
RACE 13
69 L8 JACK CARTER U12 ROY 3:09
71 L10 PTOLOMY MORRIS U12 ROY 3:09
47 905 JOSH GUNN M ELM 3:10
56 914 ABIGAIL BURNHAM F WEY 3:10
57 915 HANNAH SUTTIE F WEY 3:11
RACE 14
60 918 TATE HAWKINS M WEY 3:12
72 L11 ABBY AVERY U12 ROY 3:17
48 906 LUCA FERRI M ELM 3:20
46 904 LIZZY POOLE F ELM 3:22
49 907 CHRIS SCURR V RIC 3:22
RACE 15
66 L4 EVE HILL U12 RIC 3:23
45 903 ISSY KING F RIC 3:26
67 L5 EMILY HAWKINS-DIBBEN U12 RIC 3:29
73 L12 ED HUBBARD U12 ROY 3:30
RACE 16
70 L9 EDITH KING U10 ROY 3:40
58 916 ZOE BRATTISANI F WEY 3:41
68 L7 JAMES HILL U10 RIC 3:51
51 909 GEORGE FIRTH M LON #####

 

IMG_0382

 

Results 200m
No. Boat No Name Sex Club Time
00:00 L16 ROSS MCMULLEN M ELM 00:43
4 401 HENRY DEVONALD M SWA 00:46
3 303 RENEE MYBURGH F ROY 00:49
75 L14 DANIEL M SOU 00:50
17 509 SJOERD DINGERENK M ELM 00:50
5 402 MAIA WALLMAN F ROY 00:51
1 301 DAMON GRIMSEY M SOU 00:51
2 302 GEMMA BROWN F ROY 00:51
21 604 CHRIS LUCAS M ADS 00:51
10 502 JOE GANNON M ELM 00:52
6 403 ROLPH OVERVLIET M ELM 00:53
8 405 ARNIM DEXHEIW M RIC 00:54
9 501 CALLUM MCLEOD M ELM 00:55
14 506 ANDREW BARTON M ROY 00:55
11 503 ROB GANNON M ELM 00:55
7 404 STEFAN DUMS M RIC 00:55
74 L13 JAMES BEECHER M ELM 00:56
18 601 TONY GRAYSON-NEWMAN M RIC 00:56
15 507 JESS HANCHETT F ROY 00:56
16 508 LOUIS HANCHETT M ROY 00:56
33 712 ROSS BRADLEY M ROY 00:56
13 505 ZOE CLARK F ROY 00:57
30 709 ZOE HURRELL F ADS 00:59
52 910 BETH TURNBULL F ADS 01:00
31 710 MANON KILVINGTON F ADS 01:00
24 702 CARLOS LOPEZ M RIC 01:00
12 504 DANIEL GRIMSEY M SOU 01:00
32 711 LAUREN AVERY F ROY 01:01
23 701 MAX MEUHLER M RIC 01:01
25 703 EMILY POWELL F RIC 01:01
76 L15 JERRY CONWAY M SOU 01:02
40 809 MOLLY CARTER F ROY 01:02
36 803 MELODY HILLS F RIC 01:02
19 602 COSIMO HOFFMAN-MUZIO M RIC 01:02
28 706 SAM GUNN M ELM 01:02
20 603 ISABELLA BOWLES F RIC 01:02
34 801 JOSHUA SCURR M RIC 01:02
37 805 AMBER COX F ELM 01:03
43 901 JOJO GILL F RIC 01:03
39 808 PETER SMART M VIK 01:03
61 919 BEA CLARK F ROY 01:05
54 912 RORY STEWART M ADS 01:05
35 802 MARLENE MEUHLER F RIC 01:05
64 L2 ZOE SCHESKE U12 RIC 01:06
63 L1 FRANCIS HERWANGER U12 RIC 01:06
53 911 IMOGEN CROCKFORD F ADS 01:06
51 909 GEORGE FIRTH M LON 01:06
44 902 ANNABEL POWELL F RIC 01:06
42 811 DAWN RICHARDS F WEY 01:06
38 806 MARY MCLEOD F ELM 01:06
41 810 ELLA SMITH F WEY 01:07
22 605 SUZANNE SMITH F ROY 01:07
27 705 LUDY HILLS F RIC 01:07
29 707 BROOKE ENGLISH F ELM 01:07
59 917 PERRY LEWIS M WEY 01:08
47 905 JOSH GUNN M ELM 01:08
62 920 DEBORAH MENDES F RIC 01:10
60 918 TATE HAWKINS M WEY 01:10
57 915 HANNAH SUTTIE F WEY 01:11
66 L4 EVE HILL U12 RIC 01:12
56 914 ABIGAIL BURNHAM F WEY 01:12
71 L10 PTOLOMY MORRIS U12 ROY 01:13
69 L8 JACK CARTER U12 ROY 01:13
55 913 ELLIS LIVINGSTON F ADS 01:13
49 907 CHRIS SCURR V RIC 01:14
45 903 ISSY KING F RIC 01:15
26 704 NIC WINTER M RIC 01:15
46 904 LIZZY POOLE F ELM 01:15
72 L11 ABBY AVERY U12 ROY 01:16
48 906 LUCA FERRI M ELM 01:16
67 L5 EMILY HAWKINS-DIBBEN U12 RIC 01:17
58 916 ZOE BRATTISANI F WEY 01:18
73 L12 ED HUBBARD U12 ROY 01:19
70 L9 EDITH KING U10 ROY 01:21
68 L7 JAMES HILL U10 RIC 01:26
50 908 NICK BIGGS M RIC #####
65 L3 RUI ROMAN U12 RIC #####

 

IMG_0381

April Nottingham 2015 Report

The 1sr regatta of the season ended up with the majority of racing cancelled on the Sunday due to poor weather conditions. Well done to those new paddlers who coped in these conditions & the rest who carried on giving their best, even though the weather was against them. Lets hope May will be better.

Congratulation to Krisztina Kover on her promotion to Womens B

Results 

Elmbridge Canoe Club Sprint Regatta 2015

details for the Elmbridge Sprint Regatta 2015