Get Adobe Flash player

Archive for May, 2015

Reading Hasler Results

Congratulations to all those who achieved such good results at Reading Hasler.

Div 9 K1       Amber Cox   2nd and P to 8
Div 8 K1       Steven Bennett  1st  and P to 6  & Sam Gunn  2nd and P to 7  (and almost made the time for P to 6)
Div 2 K1      Luke Bowyer   1st
Div 4 K1      Jenny Withers and Tim Bowyer  4th and 5th
Div 7 K1      Brooke showed great improvement on last season and justified her Div 7 status
Div 7 K2       Ladies !  Well done and welcome Jenny Williams to the racing fold !

Well done everyone for racing even though there were no points to be had, being out of region. Next race to sign up will b e Maidstone Hasler which is a LSE race, so points to be had on Sunday 14th June.

Reading Results 

1066 Marathon

Despite the forecast not being so good, we had lovely sunshine, making racing conditions perfect for Sunday’s 1066 Marathon Hasler, which took place at Tonbridge. We had 14 paddlers representing Elmbridge and they all did very well.

In Div 2 Elmbridge paddlers dominated the race, Philip, Luke, George and Glenn took all places from 2nd to 5th respectively.
Tim Bowyer and Jenny Withers finished only 3 seconds apart taking 7th and 9th place in Div 4.
Katie managed to take 4th place in Div 5, shortly followed by Robert.
Steve had a fantastic race and won the Div 6 race, with a big gap between him and his followers, well done!
We had a crowded start in Div 7. Brooke and Beata managed to get through it, but unfortunately the battle took its toll on Zac’s rudder and he had to retire from the race.
Ruby and Amber did very well in Div 9, Amber finished in 4th place.

Well done everybody who took part in the race.
Next one is Reading on 24th May, please sign up as soon as you can.

1066 Hasler Results 

Updated LSE League table 2014-2015

Elmbridge Regatta 2015 Results

Here are the results from the Elmbridge LSE Regatta. Thank you to all the many paddlers for their patience on & off the water & hope you enjoyed the day. Lastly many thanks to all the parents, coaches & club members who helped make the day run smoothly.

IMG_0383

 

500m Time
No. Boat No Name Sex Club  Time
RACE 1
77 L16 ROSS MCMULLEN M ELM 1:54
4 401 HENRY DEVONALD M SWA 2:02
RACE 2
3 303 RENEE MYBURGH F ROY 2:11
2 302 GEMMA BROWN F ROY 2:12
5 402 MAIA WALLMAN F ROY 2:14
1 301 DAMON GRIMSEY M SOU 2:15
6 403 ROLPH OVERVLIET M ELM 2:15
RACE 3
17 509 SJOERD DINGERENK M ELM 2:16
10 502 JOE GANNON M ELM 2:17
11 503 ROB GANNON M ELM 2:22
9 501 CALLUM MCLEOD M ELM 2:24
7 404 STEFAN DUMS M RIC 2:24
RACE 4
14 506 ANDREW BARTON M ROY 2:25
21 604 CHRIS LUCAS M ADS 2:25
13 505 ZOE CLARK F ROY 2:28
15 507 JESS HANCHETT F ROY 2:28
18 601 TONY GRAYSON-NEWMAN M RIC 2:28
RACE 5
16 508 LOUIS HANCHETT M ROY 2:30
33 712 ROSS BRADLEY M ROY 2:30
12 504 DANIEL GRIMSEY M SOU 2:31
30 709 ZOE HURRELL F ADS 2:31
31 710 MANON KILVINGTON F ADS 2:33
RACE 6
74 L13 JAMES BEECHER M ELM 2:34
52 910 BETH TURNBULL F ADS 2:36
24 702 CARLOS LOPEZ M RIC 2:37
19 602 COSIMO HOFFMAN-MUZIO M RIC 2:38
23 701 MAX MEUHLER M RIC 2:38
RACE 7
25 703 EMILY POWELL F RIC 2:38
36 803 MELODY HILLS F RIC 2:39
28 706 SAM GUNN M ELM 2:39
37 805 AMBER COX F ELM 2:41
40 809 MOLLY CARTER F ROY 2:41
RACE 8
32 711 LAUREN AVERY F ROY 2:41
34 801 JOSHUA SCURR M RIC 2:41
20 603 ISABELLA BOWLES F RIC 2:41
75 L14 DANIEL M SOU 2:42
8 405 ARNIM DEXHEIW M RIC 2:43
RACE 9
22 605 SUZANNE SMITH F ROY 2:47
38 806 MARY MCLEOD F ELM 2:49
54 912 RORY STEWART M ADS 2:50
39 808 PETER SMART M VIK 2:51
35 802 MARLENE MEUHLER RIC 2:51
RACE 10
76 L15 JERRY CONWAY M SOU 2:51
43 901 JOJO GILL F RIC 2:52
53 911 IMOGEN CROCKFORD F ADS 2:52
29 707 BROOKE ENGLISH F ELM 2:53
41 810 ELLA SMITH F WEY 2:54
RACE 11
27 705 LUDY HILLS F RIC 2:54
61 919 BEA CLARK F ROY 2:55
42 811 DAWN RICHARDS F WEY 2:56
44 902 ANNABEL POWELL F RIC 2:59
59 917 PERRY LEWIS M WEY 3:00
RACE 12
64 L2 ZOE SCHESKE U12 RIC 3:04
26 704 NIC WINTER M RIC 3:05
55 913 ELLIS LIVINGSTON F ADS 3:07
62 920 DEBORAH MENDES F RIC 3:08
63 L1 FRANCIS HERWANGER U12 RIC 3:08
RACE 13
69 L8 JACK CARTER U12 ROY 3:09
71 L10 PTOLOMY MORRIS U12 ROY 3:09
47 905 JOSH GUNN M ELM 3:10
56 914 ABIGAIL BURNHAM F WEY 3:10
57 915 HANNAH SUTTIE F WEY 3:11
RACE 14
60 918 TATE HAWKINS M WEY 3:12
72 L11 ABBY AVERY U12 ROY 3:17
48 906 LUCA FERRI M ELM 3:20
46 904 LIZZY POOLE F ELM 3:22
49 907 CHRIS SCURR V RIC 3:22
RACE 15
66 L4 EVE HILL U12 RIC 3:23
45 903 ISSY KING F RIC 3:26
67 L5 EMILY HAWKINS-DIBBEN U12 RIC 3:29
73 L12 ED HUBBARD U12 ROY 3:30
RACE 16
70 L9 EDITH KING U10 ROY 3:40
58 916 ZOE BRATTISANI F WEY 3:41
68 L7 JAMES HILL U10 RIC 3:51
51 909 GEORGE FIRTH M LON #####

 

IMG_0382

 

Results 200m
No. Boat No Name Sex Club Time
00:00 L16 ROSS MCMULLEN M ELM 00:43
4 401 HENRY DEVONALD M SWA 00:46
3 303 RENEE MYBURGH F ROY 00:49
75 L14 DANIEL M SOU 00:50
17 509 SJOERD DINGERENK M ELM 00:50
5 402 MAIA WALLMAN F ROY 00:51
1 301 DAMON GRIMSEY M SOU 00:51
2 302 GEMMA BROWN F ROY 00:51
21 604 CHRIS LUCAS M ADS 00:51
10 502 JOE GANNON M ELM 00:52
6 403 ROLPH OVERVLIET M ELM 00:53
8 405 ARNIM DEXHEIW M RIC 00:54
9 501 CALLUM MCLEOD M ELM 00:55
14 506 ANDREW BARTON M ROY 00:55
11 503 ROB GANNON M ELM 00:55
7 404 STEFAN DUMS M RIC 00:55
74 L13 JAMES BEECHER M ELM 00:56
18 601 TONY GRAYSON-NEWMAN M RIC 00:56
15 507 JESS HANCHETT F ROY 00:56
16 508 LOUIS HANCHETT M ROY 00:56
33 712 ROSS BRADLEY M ROY 00:56
13 505 ZOE CLARK F ROY 00:57
30 709 ZOE HURRELL F ADS 00:59
52 910 BETH TURNBULL F ADS 01:00
31 710 MANON KILVINGTON F ADS 01:00
24 702 CARLOS LOPEZ M RIC 01:00
12 504 DANIEL GRIMSEY M SOU 01:00
32 711 LAUREN AVERY F ROY 01:01
23 701 MAX MEUHLER M RIC 01:01
25 703 EMILY POWELL F RIC 01:01
76 L15 JERRY CONWAY M SOU 01:02
40 809 MOLLY CARTER F ROY 01:02
36 803 MELODY HILLS F RIC 01:02
19 602 COSIMO HOFFMAN-MUZIO M RIC 01:02
28 706 SAM GUNN M ELM 01:02
20 603 ISABELLA BOWLES F RIC 01:02
34 801 JOSHUA SCURR M RIC 01:02
37 805 AMBER COX F ELM 01:03
43 901 JOJO GILL F RIC 01:03
39 808 PETER SMART M VIK 01:03
61 919 BEA CLARK F ROY 01:05
54 912 RORY STEWART M ADS 01:05
35 802 MARLENE MEUHLER F RIC 01:05
64 L2 ZOE SCHESKE U12 RIC 01:06
63 L1 FRANCIS HERWANGER U12 RIC 01:06
53 911 IMOGEN CROCKFORD F ADS 01:06
51 909 GEORGE FIRTH M LON 01:06
44 902 ANNABEL POWELL F RIC 01:06
42 811 DAWN RICHARDS F WEY 01:06
38 806 MARY MCLEOD F ELM 01:06
41 810 ELLA SMITH F WEY 01:07
22 605 SUZANNE SMITH F ROY 01:07
27 705 LUDY HILLS F RIC 01:07
29 707 BROOKE ENGLISH F ELM 01:07
59 917 PERRY LEWIS M WEY 01:08
47 905 JOSH GUNN M ELM 01:08
62 920 DEBORAH MENDES F RIC 01:10
60 918 TATE HAWKINS M WEY 01:10
57 915 HANNAH SUTTIE F WEY 01:11
66 L4 EVE HILL U12 RIC 01:12
56 914 ABIGAIL BURNHAM F WEY 01:12
71 L10 PTOLOMY MORRIS U12 ROY 01:13
69 L8 JACK CARTER U12 ROY 01:13
55 913 ELLIS LIVINGSTON F ADS 01:13
49 907 CHRIS SCURR V RIC 01:14
45 903 ISSY KING F RIC 01:15
26 704 NIC WINTER M RIC 01:15
46 904 LIZZY POOLE F ELM 01:15
72 L11 ABBY AVERY U12 ROY 01:16
48 906 LUCA FERRI M ELM 01:16
67 L5 EMILY HAWKINS-DIBBEN U12 RIC 01:17
58 916 ZOE BRATTISANI F WEY 01:18
73 L12 ED HUBBARD U12 ROY 01:19
70 L9 EDITH KING U10 ROY 01:21
68 L7 JAMES HILL U10 RIC 01:26
50 908 NICK BIGGS M RIC #####
65 L3 RUI ROMAN U12 RIC #####

 

IMG_0381

Elmbridge Assessment Race 2015 Results

Thank you to everyone who helped make the day run smoothly, as it was a busy weekend for the club. The following link is for the Results

Wey Hasler Sunday 26th April 2015 Report

Well done to all our new paddlers racing for the 1 st time Ruby, Mary & Julian. A few promotions showing all the hard work during the winter was worth it, Julian Div 8, Calium Div 7 & Ross Div 1. Thank you to our hosts Wey Kayak club for their hospitality & don’t forget the next Hasler for our region will be 1066 held at Tonbridge Canoe Club 17th May.

 

Results

LSE League Table 

 

April Nottingham 2015 Report

The 1sr regatta of the season ended up with the majority of racing cancelled on the Sunday due to poor weather conditions. Well done to those new paddlers who coped in these conditions & the rest who carried on giving their best, even though the weather was against them. Lets hope May will be better.

Congratulation to Krisztina Kover on her promotion to Womens B

Results