Get Adobe Flash player

Archive for May, 2017

Results Hastings 1066

Once again a great turn out for Hastings & some brilliant results giving us top points, which meant we won the Hastings Club shield for 2017!!! We are now joint 1st in the LSE table & have 3 more LSE races to go.

Royal 11-Jun, Richmond 25-Jun & Tonbridge 20- Aug, so put those dates in your diary.

Well done to the following people on their Promotions-

Kayne Wilkison Div 2

Luca Ferri Div 4

Zara Bowers Div 7

Lizzie Poole Div 7

 

Hastings Results 

 

Elmbridge Sprint Results 2017

Elmbridge Sprints
200m K1 Races   RESULTS Start 15:00
Race No Boat No Name Sex Club Finish position
Race 1 102 George Durden m Elm 1
103 Luke Bowyer m Elm 3
402 Joe Gannon m Elm 4
303 Tim Lodge m Wey 2
Race 2 301 Ryan Smith m Elm 1
302 Zak Benstead m Elm 2
403 Robert Gannon m Elm 3
Race 3 404 Ethan Wilkinson m Wey 2
406 Perry Lewis m Wey 1
408 Sophie Thompson f Wey 3
Race 4 704 Henry Young m Wey dns
405 Ptolemy Morris m Wey 1
508 Tate Hawkins m Wey 2
707 Luke Phillips m Ric 3
Race 5 401 Zac Tarver m Elm 1
504 Amber Cox f Elm 2
601 Charlie Boyle m Ric 4
906 Sam Swan m Wey 3
Race 6 501 Ellen Slack F Roy dns
506 Luca Ferri m Elm 1
502 Bea Clark f Roy 3
603 Max Henderson m Ric 2
Race 7 503 Jack Carter m Roy 4
505 Brooke English f Elm 3
808 Becky Pemble f Ads 5
702 James Dereham m Elm 1
606 Abi Burnham f Wey 2
Race 8 801 Harry Lear m Roy 2
507 Natasha Jones f Wey 4
604 Rowan Bowers m Elm 1
605 Zoe Brattisani f Wey 5
701 Ruby Benstead f Elm 3
Race 9 608 Edward Hubbard m Roy 3
703 Amelie Smith f Wey 2
907 Charlie Conroy m Wey 1
804 Ed Hill m Ric 4
Race 10 908 Heather Alexander f Ads 2
805 Martin Murdoch m Roy 3
607 Mike Foster m Ric 1
Race 11 807 Sam Bicknell m Wey 3
904 Daniel Price m Wey 1
802 Joshua Barzilai m Ric 4
705 Zara Bowers f Elm 2
Race 12 803 Maresa Rinner f Ric 1
706 Lizzie Poole f Elm 2
905 Isabella Jones f Wey 3
806 Erin Redjeb m Roy 4
Race 13 902 Eleanor Pullen f Roy 2
901 Aisling Hogen f Roy 3
1002 Kiki Webb f Wey 1
903 Bella Getley f Roy 4
Race 14 1001 Flynn Holt m Roy 2
1004 Patrick Allan m Wey 1
1005 Emily Bowles-Trow f Ads 3
1006 William Bowles-Trow m Ads 4

 

Elmbridge Sprints
500m K1 Race RESULTS Start 14:30
Boat No Name Sex Club Finish position
Race 1 102 George Durden m Elm 1
103 Luke Bowyer m Elm 2
Race 2 302 Zak Benstead m Elm 2
301 Ryan Smith m Elm 3
303 Tim Lodge m Wey 1
402 Joe Gannon m Elm 4
Race 3 406 Perry Lewis m Wey 1
408 Sophie Thompsonm f Wey 2
403 Robert Gannon m Elm 3
Race 4 401 Zav Tarver m Elm 1
504 Amber Cox f Elm 2
506 Luca Ferri m Elm 3
Race 5 501 Ellen Slack F Roy DNF
508 Tate Hawkins m Wey 1
405 Ptolemy Morris m Wey 2
Race 6 704 Henry Young m Wey 3
404 Ethan Wilkinson m Wey 1
707 Luke Phillips m Ric 2
Race 7 505 Brooke English f Elm 4
502 Bea Clark f Roy 2
606 Abi Burnham f Wey 1
702 James Dereham m Elm 3
Race 8 605 Zoe Brattisani f Wey DNF
507 Natasha Jones f Wey 2
503 Jack Carter m Roy 3
604 Rowan Bowers m Elm 1
Race 9 603 Max Henderson m Ric 1
801 Harry Lear m Roy 4
906 Sam Swan m Wey 2
601 Charlie Boyle m Ric 3
Race 10 701 Ruby Benstead f Elm 3
808 Becky Pemble f Ads 2
608 Edward Hubbard m Roy 1
703 Amelie Smith f Wey 4
Race 11 607 Mike Foster m Ric 2
908 Heather Alexander f Ads 4
706 Lizzie Poole f Elm 3
803 Maresa Rinner f Ric 1
Race 12 907 Charlie Conroy m Wey 1
705 Zara Bowers f Elm 2
807 Sam Bicknell m Wey 3
804 Ed Hill m Ric 4
Race 13 902 Eleanor Pullen f Roy 5
905 Isabella Jones f Wey 4
805 Martin Murdoch m Roy 2
904 Daniel Price m Wey 1
802 Joshua Barzilai m Ric 3
Race 14 806 Erin Redjeb m Roy 2
901 Aisling Hogen f Roy 3
903 Bella Getley f Roy 4
1002 Kiki Webb f Wey 1
Race 15 1004 Patrick Allan m Wey 1
1001 Flynn Holt m Roy 2
1005 Emily Bowles-Trow f Ads 3
1006 William Bowles-Trow m Ads 4

 

4K K1 (Div 1 to 6)
Boat No Name Sex Club Position time
301 Ryan Smith m Elm 1 18:09
302 Zak Benstead m Elm 2 18:37
406 Perry Lewis m Wey 3 18:56
404 Ethan Wilkinson m Wey 4 19:03
303 Tim Lodge m Wey 5 19:07
508 Tate Hawkins m Wey 6 20:26
401 Zac Tarver m Elm 7 20:31
506 Luca Ferri m Elm 8 20:33
Georgina McMullen f Elm 9 21:16
503 Jack Carter m Roy 10 22:01
606 Abi Burnham f Wey 11 22:19
608 Edward Hubbard m Roy 12 22:31
403 Robert Gannon m Elm 13 22:51
504 Amber Cox f Elm 14 22:52
505 Brooke English f Elm 15 22:54
4K K2 (Div 7 to 9)
Boat No Name Sex Club time
704 Henry Young / Amelie Smith m Wey 1 20:52
701 Ruby Benstead / Rowan Bowers f Elm 2 21:17
801 Harry Lear / Martin Murdoch m Roy 3 21:43
907 Charlie Conroy / Sam Swan m Wey 4 22:34
706 Lizzie Poole / Zara Bowers f Elm 5 22:36
904 Daniel Price / Isabella Jones m Wey 6 22:57
1003 Deliah Webb / Kiki Webb f Wey 7 29:34
Thank you all for coming!

 

 

Wey & Maidstone Hasler Results 2017

Well done to all the Elmbridge paddler who have raced so far this year & especially to those paddlers who attend the Maidstone Hasler where we gained top points !!

Promotions from Wey-

Zac Benstead & Ryan Smith – Div 3

Georgina McMullen – Div 4

Rowan Bowers- Div 6

Wey Results

Promotions from Maidstone-

Zak Tarver -Div 4

Luca Ferri- Div 5

James Dereham- Div 7

Maidstone Results 

Marathon World Cup 2017 Selection

Congratulations to the following Elmbridge paddlers for being selected for the GB Marathon World Cup team in Belgium 26-28 May, after racing at the Bedford Assessment.

SENIOR WOMEN K1
Jenny Withers (ELM)

SENIOR MEN K1
Luke Bowyer (ELM)

JUNIOR MEN K1
Oscar McKittrick (ELM)

Full GB Team Selected for World Cup

Results Bedford Assessment 

Also good luck to Luke who is racing this weekend after being selected in March to represent the GB Marathon team at the German Nationals Championship. Full GB Team Selected